historia
Festiwal zrodził się w marcu 2005 roku z potrzeby serca miłośników bluesa, Adama Świerczyny dyrektora Rybnickiego Centrum Kultury oraz Bogdana Rumiaka – lidera zespołu Mr. Blues i Tomasza Wolskiego członka tegoż zespołu. W pierwszym festiwalu wzięły udział zespoły: „Patchwork”, The Lebers, Visegrad Blues Bano. W drugim dniu wystapili: Mr. Blues, Lady I & Winder Band oraz Gang Olsena. Pierwsza edycja zapisała się pamięci jako bardzo udane muzyczne spotkanie, co zachęciło pomysłodawców do dalszej pracy i podjęcia decyzji o przekształceniu jednorazowego pomysłu w imprezę cykliczną, która będzie integrować muzyczne środowisko lokalnie i regionalnie.
II Rybnik Blues Festiwal odbył się 10-11.03.2006 i wystąpiły zespoły: pierwszego dnia Coolish, Blues Session, Marek Wojtowicz & Roman Černy, Grzegorz Kapołka Trio oraz Elżbieta Mielczarek & Śląska Grupa Bluesowa oraz drugiego dnia Shau Pau, Acoustic Blues, Mr. Blues oraz Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa. Druga edycja festiwalu odbyła się w gościnnej auli Centrum Kształcenia Inżynierów przy ul. Kościuszki (dawniej: Mała Scena) z powodu remontu siedziby Rybnickiego Centrum Kultury głównego organizatora Festiwalu. Atmosfera koncertów była bardzo gorąca i publiczność wychodziła z koncertów i nocnych jam session w pełni usatysfakcjonowana. Trzecia edycja festiwalu odbyła się w dniach 9 i 10 marca 2007 roku. Od początku koncerty były zaplanowane w auli CKI ponieważ remont sali widowiskowej RCK nadal trwał. Wówczas zaproszone zostały zespoły: zespół Patchwork, Los Angelos, Hokus Obstawa Prezydenta oraz Leszek Cichoński Gitar Workshop, zaś w drugim dniu festiwalu zaprezentowały się: Teenage Beat, Mr. Blues & Friends, Grzegorz Kapołka Quartet, Rene Trossman Band & Lorenzo Thomson. Thomson rozgrzał atmosferę na sali do czerwoności, publiczność bawiła się znakomicie i do dziś wspomina ten niezwykły bluesowy show. IV Rybnik Blues Festival 14-15.03.2008 wystąpiły zespoły: Cool, Retro Blues, CREE, Billy Harp Hamilton & LowRiders (USA) oraz Blue Sounds, Mr. Blues, Tortilla i Kasa Chorych. W piątej edycji w 2009 roku festiwalu Organizatorzy Festiwalu starają się podnosić poprzeczkę i mają równie świetne pomysły na festiwalowych gości. Podczas V Rybnik Blues Festiwal wystąpili: Blueset, Krakowska Grupa Bluesowa, Melvin Taylor Chicago Blues Night, Jack Cannon, Mr. Blues & Friends, Easy Rider, Patsy Gamble & Lester Kidson Band a jam session poprowadził zespół Around The Blues.
Podczas VI Rybnik Blues Fetival 2010 – miłośnicy bluesa, mogli zanurzyć się ponownie w świecie ulubionych brzmień gitar, harmonijek, perkusji i różnych odmian instrumentów klawiszowych. W pierwszy wieczór wystąpiła grupa Mr. Blues & Friends, Why Ducky a następnie gwiazda pierwszego wieczoru John Lee Sanders z międzynarodową formacją The World Blue Band – dali niesamowite show tego wieczoru. Lider zadziwiał kondycja wokalną i pianistyczną, przygrywał także na saksofonie. Lekko, ze świetnym wyczuciem partnerów na scenie John Lee prezentował utwory na pograniczu bluesa nowoorleańskiego, fanku, jazzu z elementami gospel i rock&rolla. Drugi dzień festiwalu rozpoczął się wykładem dra Davida Evansa, wykładowcy uniwersytetu w Memphis na temat początków bluesa, następnie wystąpił Kurcbend z wokalistką Katarzyna Danek, Bluszcz Band – warszawska formacja z którą śpiewała Kaja Szwarc. Apogeum wieczoru to grupa J.J. Band z Jackiem Jagusiem (gitara, śpiew) i Bartkiem Łęczyckim(harmonijka ustna), która wywołała wielki entuzjazm publiczności.
Na zakończenie z towarzyszeniem Jana Sobotki z Czech wystąpił Bill Evans, grał klasykę bluesa zgodnie ze słowami: „Siła muzyki tkwi w przekazie i w uczuciach, które niesie”
W 2011 roku odbyła się siódma edycja Rybnik Blues Festival. Wystąpił wówczas zespół Marek Makaron Trio, który wykonuje stare śląskie pieśni do muzyki wywodzącej się
z tradycyjnego bluesa. Niezwykle spontaniczny koncert dali Bartek Przytuła i Tomek Kruk. Ponadto wystąpili: Sekcja z Włoch, Around the Blues zaś gwiazdą pierwszego festiwalowego dnia był Krzak. Drugi dzień festiwalu to koncerty: The Blues Experience, którego wokalistka Anna Pawlus porwała słuchaczy czarującym głosem. Następnie zespół Zydeco Flow, który oprócz utworów bluesowych , grał także nieco rocka, country, a jego występ był niezwykle energetyczny. Następnie zespół Mr. Blues i oczywiście gwiazda wieczoru Paul Lamb & The King Snakes. O Paul`u Lambie mówi się, że to „pierwsza harmonijka Wielkiej Brytanii” i rzeczywiście, wydawało się, że ten instrument nie ma przed nim tajemnic.
W roku następnym 2012 podczas festiwalu wystąpili: Blueset, Gienek Loska Band oraz znany i lubiany Jarek Śmietana z zespołem. Drugiego dnia festiwalowego we wspaniały nastrój wprowadził publiczność Kajetan Drozd Trio, po nich wystąpił Leszek Cichoński z zespołem promując swoją płytę „Sobą gram”. Na zakończenie śpiewem, osobowością, muzyczną wrażliwością i uśmiechem zachwyciła Wanda Johnson. Wokalistce towarzyszyli muzycy z Shrimp City Slim. Pochodzącą z Południowej Karoliny Wanda szerszej publiczności objawiła się dopiero w 2006 roku na Pacono Blues Festival i odtąd ma już niepodważalną pozycję w świecie bluesa. Od tego czasu jej kariera nabrała tempa: uznanie publiczności i recenzentów, coraz liczniejsze koncerty, trzy płyty na koncie oraz opinia, że jej głos nie ustępuje najlepszym Arethcie Frankin, Dionnie Warwick czy Norze Jones.
W 2013 roku Rybnik Blues Festival decyzją dyrektora Rybnickiego Centrum Kultury zmienił formę i od 9. edycji jest otwartym konkursem muzycznym. Zmieniło się miejsce i formuła koncertów niebiletowanych, organizowanych w plenerze. Przesłuchania konkursowe oraz koncert gwiazdy odbyły się na Estradzie w Parku nad Nacyną w Rybniku przy ul. Rudziej 13.
Do konkursu Jury wybrało siedem zespołów i wykonawców: BandaBand (CZ), Blue Band Blues, Crosswalk, The Harpagans, Midnight Blues, Marek Piowczyk Trio, Paweł Izdebski Akustycznie.
Laureatami 9.RBF zostali: I miejsce Midnight Blues (Lubin), II miejsce Marek Piowczyk Trio (Zabrze), III miejsce BandaBand (Ostrava).
Oprócz nagród finansowych, 20 godzin w studio nagrań trafiło do zespołu Marek Piowczyk Trio a zaproszenie na 10.RBF w charakterze headlinera uzyskał zespół Midnight Blues.
Gwiazdą 9.RBF był David Herrero & Hero Brothers Band. Ponadto wystąpiły zespołu Acustic, Hard Rockets, BlueSet i The Blues Experience.
W 2014 roku Rybnik Blues Festival odbywał się w dniach 19-20 lipca. Miejscem koncertu tym razem była sala koncertowa Teatru Ziemi Rybnickiej. Decyzja o zmianie miejsca koncertów została podyktowana pracami budowlanymi parku rekreacji w sąsiedztwie Estrady w Kampusie. Line up ubiegłorocznego RBF tworzyli:
Burnin’ Hearts, Dr Blues & Soul Re Vision, Midnight Blues, Jan Gałach Band.
W konkursie udział wzięły zespoły:
Wicked Heads (Kraków) – laureat nagrody specjalnej (Studio nagrań ORION)
Blue Cab (Kraków)
Ash’n’becher (Radzionków) – laureat II miejsca
PerDuoVnc (Kraków)
Kuś & Wydro (Bytom)
SKL Blues (Kłobuck) – laureat nagrody publiczności
Forsal (Częstochowa) – laureat III miejsca
Instant Blues (Zielona Góra) – laureat I miejsca
Jam session miał miejsce 19 lipca o 22.00 w Klubie pod Teatrem.