29. Silesian Jazz Meeting

Program

27.11.2014
godz. 19.00

- GŁYK P.I.K TRIO feat. PAWEŁ TOMASZEWSKI
Koncert promujący płytę „Released at last”
Skład zespołu: Irek Głyk – wibrafon, Patryk Głyk – perkusja, Kinga Głyk – bas, Paweł Tomaszewski – fortepian.
oraz

JUSTYNA MOTYLSKA PROJEKT

DG22112008_49

JUSTYNA MOTYLSKA

 

 

 

 

 

 

 

 

KUP BILET

Bilety:
do 31.10.14 – 30 zł
od 01.11.14 – 40 zł.


28.11.2014
godz. 19.00

FREDDY COLE QUARTET 

bilety:
do 31.10 – 60 zł
od 01.11 – 80 zł

KUP BILET

Freddy Cole ma nienaganne poczucie swingu…jest, ogólnie rzecz biorąc, najbardziej dojrzałym ekspresyjnie męskim wokalistą jazzowym swojego pokolenia, jeśli nie najlepszym żyjącym.
The New York Times

Jako brat Nat ‘King’ Cole’a, Freddy Cole jest obdarzony głosem, który przypomina frazę jego słynnego brata, jednakże świetnie radzi sobie z uciekaniem od dalszych porównań.
Poza tym jest piosenkarzem, śpiewającym jazzowe piosenki miłosne, który ucieleśnia zanikającą dziś estetykę: jest dziś jednym z nielicznych męskich wokalistów, którzy nie stracili nic ze swojej siły i nadal można ich traktować poważnie.

Lionel Frederick Cole urodził się 15 października 1931 roku jako najmłodsze z pięciorga dzieci Edwarda i Pauliny Nancy Cole. Jego trzej starsi bracia, Eddie, Ike i Nat byli muzykami.
‘Zacząłem grać na fortepianie kiedy miałem 6 czy 7 lat, ale wciągnęło mnie to dopiero jako nastolatka. Muzyka była wokoło mnie’, mówi Freddy.
Jego rodzinny dom w Chicago odwiedzali Duke Ellington, Count Basie i Lionel Hampton. Billy Eckstine jest tym, który wywarł na Freddy’ego największy wpływ. ‘Był wspaniałym artystą’, wspomina Freddy. ‘ Wiele się nauczyłem po prostu go obserwując i przebywając w jego otoczeniu’.
Kiedy kontuzja ręki uniemożliwiła mu karierę w NFL, nastoletni Freddy zaczął grać i śpiewać w klubach Chicago. Mimo, że w wielu 18 lat był gotowy by wyruszyć w trasę, po interwencji matki pozostał w domu by kontynuować muzyczną edukację w Roosevelt Institute.
Freddy przeniósł się do Nowego Yorku w 1951 gdzie studiował w Juillard School of Music i znalazł się pod wpływem Johna Lewisa, Oscara Petersona i Teddy’egoWilsona. Zdobył tytuł magistra w Konserwatorium Muzycznym New England, a następnie spędził wiele miesięcy w trasie z grupą Earl Bostic, w skład której wchodzili również Johnny Coles i Benny Golson.
Po powrocie do Nowego Yorku Freddy zbudował podwaliny pod swoją przyszłą karierę, która z powodzeniem trwa do dziś.
Rozwijał swój repertuar w kawiarniach na Manhattanie, a obok występów na żywo zajął się komponowaniem jingli dla telewizji i radia. Obecnie Freddy prowadzi trio składające się z niego samego, gitarzysty Randy Napoleona, perkusisty Curtisa Boyda i basisty Eliasa Baileya, które regularnie koncertuje w USA, Europie na Dalekim Wschodzie i Ameryce Południowej.

Freddy Cole nagrywa od 1952 roku, kiedy to wydano jego pierwszy singiel ‘The Joke’s on Me’. Nagrał wiele albumów dla europejskich i angielskich wydawnictw, dzięki czemu zyskał wiernych słuchaczy zagranicą.
‘Śpiewam w 5 czy 6 językach, portugalskim, hiszpańskim, francuskim. Znam 2 czy 3 w języku tagalskim, na potrzeby koncertów na Filipinach’, mówi artysta.

Nie przeprasza za to, iż brzmi jak jego brat Nat ‘King’ Cole. Jest kilka niezaprzeczalnych podobieństw. Freddy gra na fortepianie, śpiewa i koncertuje z gitarą i kontrabasem, tak jak Nat.

Jednak Freddy’emu udało się wyjść z cienia niesamowitego brata. Jego głos jest bardziej zgrzytliwy, zadymiony, jazzowy. Prawdę powiedziawszy, jego frazowanie jest bliższe Frankowi Sinatrze i Bille Holiday niż bratu.
Jego wokal – elegancki, potężny – należy do najbardziej cenionych w branży.

2009_ascona_freddy2


29.11.2014
godz. 18.00

JUBILEUSZ 40-LECIA SOUTH SILESIAN BRASS BAND

w programie koncerty:
JAZZ BAND BALL ORCHESTRA – Kraków

W składzie: Michał Bylica –trąbka, śpiew,
Marek Michalak – puzon, śpiew,
Jacek Mazur – klarnet, saksofon tenorowy, śpiew,
Wojciech Groborz- fortepian,
Teofil Lisiecki –kontrabas,
Wiesław Jamioł – perkusja.
oraz SOUTH SILESIAN BRASS BAND – Rybnik
Adam Abrahamczyk – trąbka, śpiew, lider
Saturnin Abrahamczyk – puzon
Daniel Bober – saksofony
Elżbieta Skrzymowska – skrzypce, śpiew
Czesław Gawlik – fortepian
Leszek Furman – fortepian
Piotr Rożankowski – kontrabas
Marian Siwicki – banjo, gitara
Jerzy Wenglarzy – perkusja
oraz goście
Maxim Piganov – puzon /Moskwa/
Tadeusz Petrow – klarnet
Andrzej Siwicki – tuba
Bilety:
do 31.10.14 – 30 zł
od 01.11.14 – 40 zł