Magiczny Realizm

Prezydent Miasta Rybnika oraz Dyrektor Rybnickiego Centrum Kultury zapraszają

do zwiedzania wystawy „Magiczny realizm”.

Wernisaż odbędzie się w Galerii Sztuki Rybnickiego Centrum Kultury 26 czerwca 2014 r.

o godz. 18.00.

Ekspozycja obejmuje obrazy wybitnych polskich artystów: Zdzisława Beksińskiego,  Jacka Yerki, Jarosława Jaśnikowskiego, Artura Kolby, Marcina Kołpanowicza, Rafała Olbińskiego, Tomasza Sętowskiego.

Wystawa będzie czynna od 17 czerwca do 9 lipca 2014 r. Codziennie od godz. 10.00 do 20.00.

Wstęp wolny.

 

Zdzisław Beksiński.

W sztuce osiągnął chyba wszystko. Tworzył dzieła kontrowersyjne, w których erotyzm przeplatał się z motywami śmierci. Doskonale opanował zarówno techniką malarską, jak i komputerową. Fascynował się ludzkim ciałem i śmiercią, a w jego pracach zachwyca dbałość o każdy szczegół, każdą żyłkę na matowym ciele. Postacie na jego obrazach są zdeformowane, nie mają twarzy lub są one zakryte. Przeważnie są przedstawione w brutalnych, erotycznych scenach owianych grozą i tajemniczością. Świat na obrazach Beksińskiego przesiąknięty jest destrukcją i przerażającymi wizjami.

Jarosław Jaśnikowski

Swoje obrazy traktuje jak okna, przez które możemy przenieść się w magiczną a przestrzeń Świata Alternatywnego. Znacznie odbiega on od normalności, budząc w odbiorcach ekscytujące napięcie oraz element niejasności. To z kolei tworzy unikalny klimat charakterystyczny dla tej twórczości i tłumaczy jej fenomen

Artur Kolba

Studiował malarstwo u profesora Jerzego Wrońskiego. To jemu zawdzięcza wypracowanie autonomicznego języka malarskiego i umiejętność poszukiwania odrębności twórczej. Sam autor przyznaje, że definicją jego prac jest prawdziwość. Obrazami przedstawia świat swoich tęsknot, pragnień i wiary w to, jak powinna wyglądać otaczająca nas rzeczywistość.

Marcin Kołpanowicz

Jego malarstwo zaskakuje nie tylko rozmachem wizji i kreatywności a wyobraźni, ale także perfekcją warsztatu. Filozoficzna metafora, poetycka przypowieść i paradoksalny żart – tymi słowami określają krytycy twórczość Kołpanowicza. Bez obaw można powiedzieć, że jest to poezja kształtem i barwą pędzla malowana.

Rafał Olbiński

Malarz, ilustrator, grafik, projektant, scenograf, plakacista. Jego twórczość charakteryzuje niepowtarzalny styl z pogranicza symbolizmu i surrealizmu. Artysta przedstawia świat pełen metafor i znaczeń, w którym każdy szczegół skrywa tajemnicę. Jest częścią układanki. Czeka, aby widz odkrywając go krok po kroku, nadawał znaczenia poszczególnym elementom.

Tomasz Sętowski

W swojej twórczości odbywa wyprawy do odległej krainy fantazji, gdzie poszukuje skarbów, którymi dzieli się z odbiorcami jego malarstwa. Jak sam twierdzi, jego umysł jest swoistą fabryką snów na czas tworzenia. Z owej Fabryki wyłaniają się monumentalne często kompozycje, które mogą zaistnieć tylko poza rzeczywistością, w świecie wyobraźni.

Jacek Yerka

Bazując na precyzyjnej technice obrazowania wzorowanej na Janie Eycku czy Hieronimie Boschu i w równej mierze na własnej, na nie znającej granic wyobraźni Jacek Yerka tworzy surrealistyczne kompozycje. Obrazy artysty pełne są niejasności, ale to właśnie jest istotą realizmu magicznego, którego zadaniem jest prowokowanie do tworzenia samodzielnych interpretacji.