Dr Jacek Glenc

Oto tegoroczny laureat honorowej Złotej Lampi Górniczej rybniczanin Jacek Glenc. Muzyka to jego pasja a właściwie miłość od dziecka. Wszystko rozpoczęło się 18 lipca 1972 roku. Wtedy jako 5 letni chłopak dostał na urodziny pianino. Podobno ku zaskoczeniu rodziców od razu zaczął grac ze słuchu wzbudzając zachwyt najbliższych. Reakcja była natychmiastowa. Wkrótce za sprawą rodziców zaczął uczęszczać na lekcje fortepianu do pani Eugenii Malik, a później do Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku (dyplom z wyróżnieniem w klasie organów u prof. Władysława Szymańskiego). Już wtedy był pewny, że swoją edukację będzie kontynuował w akademii muzycznej studiując kompozycję klasyczną i jazzową bo te dwa kierunki kompozytorskie bardzo go interesowały. Dla Jacka  bardzo ważna jest szczerość czyli autentyczność przekazu kompozytorskiego. Unika pisania  zgodnego z panującymi trendami. Za każdym razem szuka odpowiednich środków wyrazu. Pisze głosem serca w sposób prosty i niezwykle sugestywny, aby za pomocą dźwięków wyrazić wszystko co mu w duszy gra.  Taka jest właśnie jego muzyka.

 

To właśnie muzyka stała się dla Jacka elementem wypowiedzi artystycznej, przekazem trafiającym do odbiorców. Za pomocą muzyki odwołuje się do swoich przeżyć i przemyśleń. To właśnie ta forma wypowiedzi artystycznej jest laureatowi najbliższa.  Jacek Glenc jest człowiekiem głębokiej wiary i dlatego dziękuje Bogu że pomógł mu obrać tę właściwą drogę po której konsekwentnie stąpa uwrażliwiając ludzi na piękno.  Realizuje się zawodowo jako kompozytor, aranżer, pianista, organista, pedagog. Studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kompozycji i aranżacji prof. Andrzeja Zubka ukończył z wyróżnieniem w roku 1991. Od  1997 roku jest wykładowcą  na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu oraz na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym macierzystej uczelni jak również w ostatnich kilku latach w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Swą działalność pedagogiczną prowadzi także jako nauczyciel w Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Żorach.

W roku 2008 uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki.

Jest autorem utworów fortepianowych, organowych, kameralnych, chóralnych i symfonicznych. Towarzyszy nam właśnie jedna z jego kompozycji  Autograf  z epilogiem na orkiestrę symfoniczną wykonana podczas koncertu galowego z okazji jubileuszu 80 lecia rybnickiej Szkoły Muzycznej.

Laureat wielokrotnie koncertował za granicą, bierze udział w wielu konferencjach naukowych i sympozjach. Przez kilka lat związany był z Ogólnopolskim Festiwalem Piosenki Artystycznej w Rybniku, Ogólnopolskim Festiwalem Młodych Talentów im. Ireneusza Jeszka w Rybniku, a  od kilku lat również z Ogólnopolskim Konkursem Orkiestr Dętych w Kłobucku.

 

Jeśli chodzi o pasje poza muzyczne Jacka Glenca to na pierwszym miejscu jest gra w szachy. Przez wiele lat od wczesnego dzieciństwa aż do teraz rozegrał w sumie kilka tysięcy partii turniejowych nawet skali międzynarodowej. Skromność nie pozwala na to Jackowi ale obiektywnie trzeba stwierdzić,  że w tej dziedzinie także odnosił liczne sukcesy. Oprócz szachów jego pasją jest motoryzacja. Nawet kierownica z prawej strony mu specjalnie nie przeszkadza. Interesuje go także literatura medyczna. Jak na muzyka ma całkiem sporą wiedzę z tego zakresu. Jest jak sam mówi człowiekiem szczęśliwym.  Kocha życie i ludzi. Ma wspaniałą rodzinę i wielu przyjaciół. Nie  możne być dzisiaj z nami, ale serdecznie wszystkich pozdrawia

 

100 % Jacek telefon

 

Honorowa Złota Lampka Górnicza to dla mnie ogromne wyróżnienie. Los spłatał mi psikusa. Jestem chory ale szybko wracam do sił. Całym sercem jestem z Wami. Jeszcze raz bardzo dziękuję za tak zaszczytną nagrodę i serdecznie Państwa pozdrawiam.