październik

11.10.2013
godz.18.00


Wernisaż wystawy

Krzysztofa Dublewskiego

pt. „Akwarela, Realizm, Ilustracja”

Podczas wernisażu występ Tadeusza Kolorza
– pieśniarza, artysty kabaretowego, kompozytora i autora tekstów piosenek.

wstęp wolny

o autorze…

Krzysztof Dublewski,
rybniczanin z urodzenia i zamieszkania. W roku 1966 ukończył I LO im. Powstańców Śl.  W tym też roku podjął studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP), na wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom z tytułem magistra sztuki otrzymał w 1972r.
W tym samym roku rozpoczął pracę w KWK „Chwałowice” jako specjalista ds. projektów na powierzchni. Rok później został oddelegowany do Teatru Ziemi Rybnickiej jako projektant dekorator, gdzie pracował do roku 1974.
W tym samym roku rozpoczął własną działalność twórczą współpracując z salonami Desy Śląskiej, a współpraca ta trwała 20 lat. W roku1993 już jako pracownik rybnickiego muzeum wypełniając obowiązki projektanta plastyka i renowatora dzieł sztuki zajmował się odnawianiem eksponatów ze zbiorów muzeum    i powierzonych. W zorganizowanej i prowadzonej przez niego pracowni powstawały również oprawy plastyczne wystaw, projekty druków i wydawnictw muzealnych.
Po zakończeniu pracy w muzeum nadal zajmuje się twórczością własną, w tym malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Ulubioną jego techniką malarską jest akwarela, ale również posługuje się innymi technikami jak olej, akryl czy pastela. W tych technikach powstają portrety, pejzaże oraz obrazy o tematyce sakralnej. Zajmuje się również  projektowaniem znaków graficznych i medali. Między innymi jest autorem projektu logo muzeum w Rybniku oraz logo i medalu z okazji 800-lecia istnienia miasta, jak też medalu „Benefici grata civitas Rybnik” odlewanego w srebrze, przyznawanego przez Radę Miasta Rybnika ludziom zasłużonym.
Był animatorem i działaczem kultury, organizatorem wystaw, plenerów i imprez plastycznych oraz jurorem w wielu konkursach sztuki nieprofesjonalnej.
W celu zintegrowania środowiska artystów plastyków był inicjatorem powstania Koła Związku Polskich Artystów Plastyków w Rybniku i w latach od 1994 do 2004 był jego przewodniczącym. Znajdował również czas na działalność społeczną i charytatywną czyniąc darowizny ze swoich prac na aukcjach. Dwukrotnie otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. Jest twórcą prawie 2 tys. prac malarskich, rysunkowych i graficznych, które znajdują się u osób prywatnych w kraju i za granicą oraz w wielu instytucjach użyteczności publicznej takich jak muzea, biblioteki, szpitale itd. Ważną częścią jego twórczości jest malarstwo sakralne. Ważniejsze realizacje z tego zakresu to: obraz Madonny Rudzkiej Pokornej dla Diecezji Gliwickiej, obraz św. Józefa dla Metropolity Katowickiego oraz dla Parafii św. Józefa w Jastrzębiu Zdroju, obraz „Chrystus i syn marnotrawny” do ołtarza kościoła ewangelickiego w Rybniku,  obrazy „Anioł Stróż” i „Matka Boża Nieustającej Pomocy” dla Parafii św. Jadwigi w Rybniku, obrazy „Chrystus Miłosierny” i „Matka Boża Nieustającej Pomocy” dla Kaplicy szpitala woj. w Rybniku oraz obrazy – rekonstrukcje do kaplic przydrożnych w regionie.
Krzysztof Dublewski eksponował swoje prace na 11 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą oraz brał udział w 44 wystawach zbiorowych artystów śląskich, z których ostatnia miała miejsce w Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu w roku 2012 z okazji 100-lecia ZPAP. Twórczość i dokonania tego rybnickiego artysty zostały udokumentowane tekstami, recenzjami i reprodukcjami w kilku książkach i  wielu wydawniczych periodykach.
Z otrzymanych nagród dwie ceni sobie najbardziej, tj. za plakat „Jazz nad Odrą” w 1971 roku (II nagroda ex equo z Lechem Majewskim) oraz dwukrotnie przyznane nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury w roku 2000 i 2010.

od autora…

„AKWARELA, REALIZM, ILUSTRACJA”

Akwarela to rodzaj farby, to pigment z dodatkami gumy arabskiej, klejów roślinnych, cukru lub gliceryny rozpuszczalnych w wodzie. Akwarela to również nazwa techniki malarskiej i jednocześnie nazwa obrazów wykonywanych tą techniką. Jako technika malarska polega na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze. Znana była w starożytności, głównie w krajach Dalekiego Wschodu. W średniowieczu służyła do zdobienia ręcznie pisanych ksiąg i mszałów, zaś w epoce renesansu do kolorowania szkiców i rysunków. Samodzielną techniką malarską stała się dopiero w XVIII wieku głównie w Anglii. W XIX i XX wieku była już techniką całkowicie odrębną, którą również posługiwali się wybitni polscy malarze tego okresu.
Akwarela jest techniką trudną, gdyż nie daje artyście możliwości dokonywania poprawek i retuszy. Nie można usunąć namalowanego fragmentu poprzez nałożenie kolejnej warstwy farby, gdyż farby te nie są kryjące. Dużym ograniczeniem jest również format akwareli. Jest źle, jeżeli wielkość obrazu na papierze lub innym podłożu przekracza możliwości kontroli rozprowadzanej  i ściekającej farby na formacie zbyt dużym. Artysta może stracić panowanie nad kompozycją obrazu, co powodować może powstawanie błędów i efektów niezamierzonych.

W moich działaniach artystycznych posługuję się różnymi technikami malarskimi.  Tym razem cała wystawa wykonana jest techniką akwareli, urokliwą i trochę zapomnianą. Wszystkie obrazy zrealizowane są w konwencji realistycznej, więc żadnych nowych prądów ani tendencji nie wnoszą. Nie ma w nich abstrakcji ani niezrozumiałych dla większości oglądających form, plam i elementów twórczych poszukiwań.

Na prezentowanej wystawie dominują tematy związane z polskim pejzażem, Rybnikiem i pocysterskimi Rudami. Część obrazów powstawała jako ilustracje do wydawnictw, kalendarzy i projektów pocztówek. Na przestrzeni lat były wielokrotnie poprawiane i modyfikowane, wykorzystując do tego własne szkice, rysunki, stare reprodukcje i fotografie. Czasami dla wykonania dzieła ostatecznego najpierw trzeba było namalować kilka prac o tej samej tematyce, by móc później wyeliminować błędy, zaś efekt końcowy tych działań można zobaczyć na wystawie.

Krzysztof Dublewski