Mała Akademia Filmowa 2015/16

„Skadrowany człowiek” – Edukacja Filmowa w Teatrze Ziemi Rybnickiej

Żyjemy w świecie obrazów. Zewsząd otaczają nas ekrany komórek, smartfonów, laptopów, telewizorów czy reklamowych banerów. Na naszych oczach nieprzerwanie odbywa się proces odtwarzania, przetwarzania i kreowania obrazu rzeczywistości. Współczesny człowiek wydaje się istnieć jedynie o tyle, o ile przegląda się w tych obrazach. O ile pozwala się skadrować. Czyli zamknąć w obraz.

Celem tegorocznych spotkań w ramach Małej Akademii Filmowej, realizowanej w Teatrze Ziemi Rybnickiej, jest przyjrzenie się temu właśnie procesowi. Co mówi nam o sobie „Skadrowany człowiek”? Jaki obraz ludzkości przedstawia? Czy różni się on od sposobu postrzegania człowieka, który odnajdujemy w literaturze i sztuce epok minionych? Odpowiadając wspólnie z uczestnikami naszego projektu na te i podobne pytania, podejmiemy próbę opisania kondycji współczesnego „skadrowanego człowieka”. Pomocą w usystematyzowaniu naszych poszukiwań będą słowa-klucze czyli pojęcia, które nierozerwalnie wiążą się z historią ludzkości. Z naszą historią.

Zadaniem wybranej w tym roku filmografii jest więc zilustrowanie omawianych pojęć, dając szansę na porównanie sposobu ich funkcjonowania ( rozumienia ) dawniej i dziś. Jednocześnie, każdy z filmów oferuje także wyjątkowy, kulturowo odmienny, obraz człowieka. „Skadrowanego człowieka”. Celem prelekcji będzie uwrażliwienie odbiorcy na każdy z tych wymiarów filmowego dzieła oraz wskazanie na ich bezpośredni związek z doświadczeniem widza/uczestnika zajęć.

Słowa-klucze, które pozwolą nam w tym roku uwolnić z kadru obraz współczesnego człowieka :

29 września 2015 godz. 8.15 (wtorek)
Rodzina – każdy ma swoją przeszłość
„Mama”, reż. Xavier Dolan ( 2014 Kanada )

19 października 2015 godz. 8.15 (poniedziałek)
Wojna – suma małych dramatów
„Mandarynki”, reż. Zaza Uruszadze ( 2013 Gruzja, Estonia )

25 listopada 2015 godz. 8.15 (środa)
Tożsamość – puzzle z obrazów
„Amy”, reż. Asif Kapadia ( 2015 Wielka Brytania )

15 grudnia 2015, godz. 8.15 (wtorek)
Wiara – przeczucie większego sensu
„Anioł”, reż. Amin Dora ( 2014 Liban )

15 stycznia 2016, godz. 8.15 (piątek)
Wspólnota – szukając wspólnego języka
„Szkoła Babel”, reż. Julie Bertuccelli ( 2014 Francja )

12 lutego 2016, godz. 8.15 (piątek)
Miłość – uczucia i relacje
„Biała jak mleko, czerwona jak krew”, reż. Giacomo Campiotti ( 2013 Włochy )

10 marca 2016, godz. 8.15 (czwartek)
Przemoc – narodziny zła
„Omar”, reż. Hany Abu-Assad, ( 2013 Palestyna )

21 kwietnia 2016, godz.8.15 (czwartek)
Ofiara – wszystko ma swoją cenę
„Karski”, reż. Sławomir Grünberg ( 2015 Polska )

25 maja 2016, godz. 8.15 (środa)
Sukces – szukając swojej miary
„Moja chuda siostra”, reż. Sanna Lenken ( 2015 Niemcy, Szwecja )

Autor programu i prelegent Łukasz Tura.
Cena biletu: 10 zł.
Zgłoszenia grup przyjmuje Bogumiła Moskwa, tel. 32 433 27 24.

Łukasz Tura, absolwent filmoznawstwa w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UŚ, absolutorium w Zakładzie Reżyserii Telewizyjno-Filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Od 1995 roku prowadzi autorskie wykłady i warsztaty w ramach szeroko rozumianej edukacji medialnej : Akademia Filmowa w Chorzowie ( Panorama, CHCK ), Katowicach (Cinema City, Helios), Zabrze (Multikino), Sosnowiec (Helios), Ruda Śląska (Cinema City), Gliwice (Amok), Trzebinia (Sokół), Bytom (Gloria, Bałtyk), Zawiercie (MOK), Rybnik (RCK), Brzeszcze (Wisła), Knurów (Casino), Bielsko-Biała (Kinoplex); zajęcia w szkołach i na uczelni (Wydział Radia i Telewizji UŚ); warsztaty filmowe na Festiwalu Filmów Dziecięcych „Galicja”; projekty organizowane od 2006 roku przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Przez kilka lat zawodowo związany z telewizją TVN, od 2003 roku dziennikarz radiowy związany z Radiem eM.